Mt: Kolumne ekzkluzive pėr tė pėrjavshmen “Fokusi”

 

 

T: Kosova - dembele, Serbia - nė ofensivė

 

T2: Liderėt kosovarė s’po lobizojnė sa duhet nė Uashington, Londėr dhe Berlin. Propaganda serbe pėr Kosovėn ka pushtuar mediat perėndimore

 

T3: Ramush Haradinaj duhet tė jetė patjetėr protagonist i procesit

 

 

Nt: Negociatat duhet tė pėrfundojnė me pavarėsi tė thjeshtė dhe tė plotė, por do tė jetė shumė me rėndėsi pėr SHBA-tė qė tė jenė fuqishėm nė favor tė kėsaj dhe kjo do tė ndodhė vetėm nėse liderėt politikė nė Kosovė i bėjnė dy gjėra: njė qė tė ngrisin zėrin e tyre nė mediat e huaja e, veēanėrisht, nė SHBA, Britani tė Madhe dhe Gjermani dhe, nė fund, ta ngrisin zėrin brenda Kosovės, qė t’u ndihmojnė ndėrkombėtarėve tė kuptojnė se pse pavarsia e kushtėzuar ėshtė ide e keqe dhe shumė e paqėlluar

 

Nga Hanry Perrit

 

Ėshtė trimėruese ajo qė duket se komuniteti ndėrkombėtar ėshtė i interesuar qė t’i fillojė dhe t’i kompletojė negociatat pėr statusin final, dhe qė ky ėshtė njė ndryshim i madh nga njė vit mė parė. Klima ndėrkombėtare ėshtė e mirė. Por, jam i brengosur pėr tri gjėra. E para, siē e kam cekur edhe nė artikullin e botuar nė “Koha Ditore”, Kosova po e humbė luftėn mediale nė Perėndim, d.m.th. nė SHBA, Francė, Gjermani dhe Angli, zėdhėnėsit e pozicionit serb po japin fjalime, shkruajnė editoriale, po iu dėrgojnė letra botuesve tė ndryshėm, kėshtu qė gati pėr ēdo ditė nė SHBA gjendet diēka rreth pozitės sė serbėve, gjė tė cilėn populli amerikan po e lexon dhe pėrcjellė pėrmes televizionit. Nė anėn tjėtėr zėrat e Kosovės janė tė heshtur nė SHBA.

 

Mst: Kosovės i duhet tani pavarėsia e plotė, me raporte specifike me bashkėsinė ndėrkombėtare

 

Ėshtė shumė me rėndėsi qė liderėt e Kosovės, tė gjitha partitė politike, ta ngrisin zėrin e tyre mė lartė nė SHBA, Britani tė Madhe, Francė dhe Gjermani, sepse, nėse opinioni nuk e dėgjon edhe anėn kosovare pėr zgjidhjen e statusit final, dhe nėse e dėgjon vetėm palėn serbe, atėherė pozita politike e qeverive tė kėtyre shteteve nuk do tė jetė edhe aq e favorshme pėr Kosovėn.

Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė shkruhet, madje duke filluar prej nesėr, e qė z. Rugova e di qė ėshtė i sėmurė tani, por njerėzit mund tė shkruajnė pėr tė dhe ai mund t’i nėnshkruajė shkresat. Gjithashtu, e njėjta gjė vlenė edhe pėr z. Daci, z. Thaēi dhe, nėse Haga e lejon, edhe z. Haradinaj tė fillojė ta ngrisė kėtė ēėshtje (ēėshtjen e Kosovės) dhe t’i bėjė kėta liderė ta shohin rėndėsinė qė ka pėr Kosovėn ngritja e zėrit nė shtypin e SHBA-ne dhe nė Evropė.

Ēėshtja e dytė, qė mė brengosė, ėshtė se ka tepėr mbėshtetje pėr idenė e pavarėsis sė kushtėzuar. Pavarėsia e kushtėzuar nė rend tė parė nuk ka kurrfarė kuptimi tė qartė. Njė kuptim qė mund t’i jepet ėshtė ajo qė tanimė e ka Kosova, pra kjo nėpėr tė cilėn kaloi  tani e 6 vjet, qė d.m.th., tani merr pak pavarėsi dhe se supozohet se nė tė ardhmen tė merr pjesė-pjesė edhe pjesėn tjetėr, nėse i plotėson disa kritere. Por, kjo ėshtė pikėrisht e njėjtė sikurse Standardet para Statusit, formulė qė nuk u tregua e suskesshme. Kėshtu qė ėshtė qesharake tė kesh negociata qė do tė pėrfundojnė me pavarėsi tė kushtėzuar, e cila do tė ishte njė formė status-quoje.

Ndėrsa, tjetri kuptim qė mund tė nxirret nga pavarėsia e kushtėzuar, ėshtė ai qė qysh tani Kosova tė fitojė pavarėsin e plotė, me mundėsi qė bashkėsia ndėrkombėtare tė merr prapė pjesė, nėse (Kosova) nuk i plotėson kriteret e caktuara. Por, edhe kjo ėshtė ide e paqėllueshme, sepse do tė ishte po ajo qė ka Bosnja dhe Hercegovina tani.

Ajo qė Kosovės i duhet tani ėshtė pavarėsia e plotė, jo e kushtėzuar, jo diēka tjetėr, por pavarėsi e plotė, shteti sovran i Kosovės. Kjo nuk do tė thotė qė bashkėsia ndėrkombėtare nuk do tė luante njė rol tė vazhdueshėm, por do tė vazhdonte tė luajė njė rol nė dy aspekte. Sė pari Kosovės i duhet asistencė ushtarake dhe e sigurisė, kėshtu qė edhe Kosova me pavarėsi tė plotė do tė kishte nevojė pėr NATO-n, qė ta mbrojė nė kėtė fqinjėsi tė rrezikshme, dhe, e dyta, ekonomia e Kosovės ėshtė nė gjendje tė mjerueshme. Tė gjithė e dimė kėtė, dhe kjo ėshtė njė nga dėshtimet e mėdha tė lidershipit ndėrkombėtar dhe, gjithashtu, edhe e liderėve politikė kosovarė. Kėshtu qė, kur Kosova tė jetė e pavarur, do t’i nevojitet ndihmė shumė e madhe ekonomike, kėshtu qė do tė kishte dy lidhje nė mes Kosovės sė pavarur dhe komunitetit ndėrkombėtar, e kjo do t’i ipte Kosovės dhe bashkėsisė ndėrkombėtare arsye tė mjaftueshme qė tė bashkėpunojnė.

Nėse vjen koha kur lidershipi i Kosovės nuk dėshiron tė bashkėpunojė nė fushėn e tė drejtave tė njeriut dhe sundimit tė ligjit, komuniteti ndėrkombėtar mund tė thotė se nuk do t’iu ndihmojė mė dhe se kjo ėshtė njė masė e mjaftueshme. Nuk mendoj se ka nevojė qė tė komplikohet struktura ligjore, qė thotė se kjo pavarėsi ėshtė e kushtėzuar, sepse kemi pasur shumė aranzhmane tė komplikuara, e njė prej tyre ishte UNMIK-u, i cili ishte shumė i pasuksesshėm. Kėshtu qė na nevojitet diēka e thjeshtė, siē ėshtė pavarėsia e menjėhershme, me dy lidhje me bashkėsinė ndėrkombėtare, dhe kėto, njėra nė ēėshtjen e sigurisė dhe, e dyta – ekonomia. Kjo do tė siguronte bashkėpunimin.

 

Mst: Ja se si do tė ishte i suksesshėm procesi negociues nė Kosovė

 

Ēėshtja e tretė qė mė brengosė ėshtė se nuk mendoj se askush nuk  ėshtė i pėrgatitur sa duhet pėr negociata - as bashkėsia ndėrkombėtare, as UNMIK-u, as Qeveria e Kosovės dhe as partitė politike. Nuk jam i brengosur se ka kundėrthėnie nė Kosovė pėr pozcionin negociues.

Mendoj se kjo ėshtė e mirė se qė Albin Kurti dhe njerėzit e tij tė marrin kėtė pozicion qė kanė, dhe ta shprehin atė qė po e shprehin. Mendoj se ėshtė shumė e drejtė qė Hashim Thaēi ka marrė njė pozicion mė tė fortė dhe se ėshtė i ndryshėm nga ajo qė thonė disa njerėz tė tjerė dhe se nė fakt ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė ēfarėdo negociatash tė ketė disa zėra tė fortė, tė cilėt, ndoshta, janė pak mė ekstremė, sepse kjo ėshtė mėnyra se si i ngrehė negociatat nė favor tėndin. Nėse nuk ka zėra tė fortė dhe ekstremė nė Kosovė, mos harroni se ka zėra tė fortė dhe ekstremė nė Serbi, dhe se kjo ėshtė tentim qė t’i lėvizin negociatat nė favor tė Serbisė. Kosovės i duhet pak qėndresė dhe rezistencė qė t’i balancojė negociatat. Nė anėn tjetėr, ėshtė e vėrtetė se askush nė negociata nuk i merr tė gjitha ato qė i don, nėse njerėzit mendojnė se Kosova do t’i merr tė gjitha qė i don, kjo thjesht nuk do tė ndodhė. Pjesė e procesit negociues ėhstė qė tė kesh njė pozitė tė fortė hyrėse, kėshtu qė tė kesh mundėsi tė bėsh kompromise nė gjėrat joesenciale dhe tė kesh njė marrėveshje qė ėshtė e pranueshme pėr tė gjithė.

Ja njė shembull se si ky proces do tė ishte i suskesshėm. T’i kthehemi Rambujesė. Atėherė kishte disa njerėz nė delegacionin kosovar, tė cilėt ishin tė gatshm tė nėnshkruajnė qė nė ditėn e parė. Nė anėn tjetėr kishte njerėz, si Hashim Thaēi, tė cilėt ishte shumė vėshtirė tė bindeshin dhe se kjo do tė thoshte se ai nuk pajtohej sa duhet. Kjo ishte gjė e mirė, qė ai nuk pajtohej, sepse Rambujeja pėrfundoi me diēka qė ishte shumė mė e favorshme pėr kosovarėt, vetėm se ai ishte vėshtirė tė bindej. Edhe nė kėto negociata duhet tė ketė disa njerėz qė janė tė vėshtirė tė binden dhe tė cilėt nė fund do tė jenė ata tė cilėt do tė mund tė bėjnė qė negociatat tė pėrfundojnė me njė marrėveshje me kėrkesat esenciale pėr anėn e tyre.

 

Mst: Ramush Haradinaj, lideri qė ėshtė i domosdoshėm pėr procesin nė Kosovė

 

Shpresoj qė Tribunali i Hagės do tė marrė vendimin dhe do tė shqyrtojė apelin e prokurorisė pėr lirimin e Ramush Haradinajt dhe qė kjo do tė ndodhė shumė shpejt, sepse ai ėshtė njė nga lidėrėt mė efektivė nė Kosovė. Ėshtė shumė fatkeqėsi qė pėr shkak tė kėsaj aktakuze tė papritur, ai nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė deklarata publike. Mendoj se Tribunali kishte marrė vendim tė drejtė qė t’i lejohet adresimi publik dhe nuk mė pėlqen ideja qė ai duhet tė marrė leje nga PSSP-ja sa herė qė duhet tė bėjė kėtė, por ėshtė me rėndėsi qė ai tė lejohet tė bėjė deklarata publike. Shpresoj se apeli do tė zgjidhet nė favor tė vendimit tė Trupit Gjykues dhe shpresoj qė kjo tė ndodhė shumė shpejt, kėshtu qė zėri i tij shumė efektiv do tė mund t’i bashkėngjitet arenės politike.

Nėse negociatat do tė pėrfundonin sot, kjo do tė sillte njė lloj tė pavarėsisė sė kushtėzuar dhe mendoj se kjo do tė ishte shumė keq. Mendoj se negociatat duhet tė pėrfundojnė me pavarėsi tė thjeshtė dhe tė plotė, por do tė jetė shumė me rėndėsi pėr SHBA-tė qė tė jenė fuqishėm nė favor tė kėsaj dhe kjo do tė ndodhė vetėm nėse liderėt politikė nė Kosovė i bėjnė dy gjėra qė i pėrmenda mė lartė, njė qė tė ngrisin zėrin e tyre nė mediat e huaja e, veēanėrisht nė SHBA, Britani tė Madhe dhe Gjermani dhe, nė fund, ta ngrisin zėrin brenda Kosovės, qė t’u ndihmojnė ndėrkombėtarėve tė kuptojnė se pse pavarsia e kushtėzuar ėshtė ide e keqe dhe shumė e paqėlluar.

 

(Autori ėshtė profesor i drejtėsisė dhe ish-dekan i Kolegjit Juridik nė Chikago Kent, ish-bashkėpuntor i stafit tė Shtėpisė sė Bardhė)

 

----------------------------------------

 

BOX:

 

Ėshtė e mirė qė Albin Kurti dhe njerėzit e tij tė marrin kėtė pozicion qė kanė, dhe ta shprehin atė qė po e shprehin. Mendoj se ėshtė shumė e drejtė qė Hashim Thaēi ka marrė njė pozicion mė tė fortė dhe se ėshtė i ndryshėm nga ajo qė thonė disa njerėz tė tjerė dhe se nė fakt ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė ēfarėdo negociatash tė ketė disa zėra tė fortė, tė cilėt, ndoshta, janė pak mė ekstremė, sepse kjo ėshtė mėnyra se si i ngrehė negociatat nė favor tėndin

 

 

 

BOX:

 

Jam i brengosur pėr tri gjėra. E para, Kosova po e humbė luftėn mediale nė Perėndim, d.m.th. nė SHBA, Francė, Gjermani dhe Angli, zėdhėnėsit e pozicionit serb po japin fjalime, shkruajnė editoriale, po iu dėrgojnė letra botuesve tė ndryshėm, kėshtu qė gati pėr ēdo ditė nė SHBA gjendet diēka rreth pozitės sė serbėve, gjė tė cilėn populli amerikan po e lexon dhe pėrcjellė pėrmes televizionit. Nė anėn tjetėr zėrat e Kosovės janė tė heshtur nė SHBA. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė shkrueht, madje duke filluar prej nesėr, e qė z. Rugova e di qė ėshtė i sėmurė tani, por njerėzit mund tė shkruajnė pėr tė dhe ai mund t’i nėnshkruajė shkresat. Gjithashtu, e njėjta gjė vlenė edhe pėr z. Daci, z. Thaēi dhe, nėse Haga e lejon, edhe z. Haradinaj tė fillojė ta ngrisė kėtė ēėshtje (ēėshtjen e Kosovės) dhe t’i bėjė kėta liderė ta shohin rėndėsinė qė ka pėr Kosovėn ngritja e zėrit nė shtypin e SHBA-ne dhe nė Evropė

 

 

BOX:

 

Shpresoj qė Tribunali i Hagės do tė marrė vendimin dhe do tė shqyrtojė apelin e prokurorisė pėr lirimin e Ramush Haradinajt dhe qė kjo do tė ndodhė shumė shpejt, sepse ai ėshtė njė nga lidėrėt mė efektivė nė Kosovė. Ėshtė shumė fatkeqėsi qė pėr shkak tė kėsaj aktakuze tė papritur, ai nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė deklarata publike. Mendoj se Tribunali kishte marrė vendim tė drejtė qė t’i lejohet adresimi publik dhe nuk mė pėlqen ideja qė ai duhet tė marrė leje nga PSSP-ja sa herė qė duhet tė bėjė kėtė, por ėshtė me rėndėsi qė ai tė lejohet tė bėjė deklarata publike. Shpresoj se apeli do tė zgjidhet nė favor tė vendimit tė Trupit Gjykues dhe shpresoj qė kjo tė ndodhė shumė shpejt, kėshtu qė zėri i tij shumė efektiv do tė mund t’i bashkėngjitet arenės politike